Sadbový česnek

4 položek celkem
Sadbový česnek Unikat
od 179 Kč–11 %
od 138 Kč bez DPH
od 159 Kč / 0,5 kg

Odrůda UNIKÁT -  český, fialový, ozimý, raný česnek, paličák. Sází se na podzim nebo na začátku zimy a sklízí se v létě. 

2984/500
Sadbovy cesnek dukat
Tip
od 77 Kč bez DPH
od 89 Kč / 0,25 kg

Odrůda Dukát: Bílý paličák, který se sází na podzim a sklízí se v létě. Dukát je poloraná odrůda s poměrně dobrou odolností proti virózám....

2163/250
Sadbový česnek GERMIDOUR PURPLE
od 99 Kč–30 %
od 60 Kč bez DPH
od 69 Kč / 0,25 kg

Odrůda Germidour purple - fialový ozimý raný česnek, nepaličák. Sází se na podzim nebo na začátku zimy a sklízí se v červnu. 

2981/250
Sadbový česnek Topaz paličák
od 189 Kč–11 %
od 147 Kč bez DPH
od 169 Kč / 0,5 kg

Odrůda TOPAZ -   fialový, ozimý, poloraný česnek, paličák. Sází se na podzim nebo na začátku zimy a sklízí se v létě. 

2987/500

Česnek je vytrvalá bylina, kterou využíváme hlavně v kuchyni. Je bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód; má pozitivní účinky na imunitu a pomáhá s trávením. Je také označován za přírodní antibiotikum

Sází se na podzim nebo na jaře do nezamokřených (sadba je pak napadána chorobami), řádně odplevelených půd na slunném místě. Česnek nesázíme do půdy, kde jsme pěstovali podobné rostliny (tzn.např.: pažitka, pórek, cibule a česnek). Rozestup mezi pěstováním na stejném záhonu by měl být 4roky.  Velikost sadbových stroužků nemá vliv na velikost úrody. Do vyloženě suchých půd se však doporučují stroužky větší z důvodu rychlejšího startu. Vzdálenost výsadby: řádky 25-50cm (aby se dala půda odplevelit a prokypřit), vzdálenost rostlin 8-15cm, hloubka 6-10cm půdy nad zasazeným stroužkem.

Česnek rozdělujeme dle ranosti na odrůdy rané (sklizeň konec června začátek července), polorané (červenec) a pozdní (konec července - srpen) ; dále pak na paličáky (vytváří květ, který je třeba odstraňovat, jinak dochází k oslabení cibule; není je možné vázat do věnců - tvrdý stvol; naopak rychleji vysychají) a nepaličáky (nekvete, bývají chuťově výraznější). 

K pěstování česneku vždy používejte česnek sadbový. Ten určený ke konzumaci není kontrolován a můžete si tak kromě bídné úrody zamořit půdu chorobami či škůdci.

Náš tip: při konzumaci česneku odstraňte jeho vnitřní část "ocásek" - předejdete tak pocitu těžkosti :-)